WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

Tradycyjna kurpiowska palma

Gmina Rozogi
Palma wielkanocna to ważny element rozoskiej kultury i tradycji. Z myślą o jej kultywowaniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach zorganizowano warsztaty tworzenia palm dla mieszkańców powiatu szczycieńskiego.

Tradycyjna kurpiowska palma wielkanocna to bogactwo kolorów i kwiatów. O tym, jak ją stworzyć, dowiedzieli się uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach. „Zdecydowaliśmy o tym, że miło byłoby, gdyby Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu szczycieńskiego wzięły udział w takich warsztatach. Warsztaty mają wymiar edukacyjny, a jednocześnie są takim miejscem, wydarzeniem, gdzie panie i panowie z Kół Gospodyń Wiejskich mogą się zintegrować” – mówi Karolina Lewandowska-Zając, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.

Wiedza pozyskana na warsztatach już niebawem bardzo się przyda. W tym roku już po raz 27. odbędzie się Powiatowy Konkurs Palmy Wielkanocnej w Rozogach. „Bardzo wiele osób uczestniczy w tym konkursie, przede wszystkim uczestniczą panie, które umieją to robić, ale też uczą młode osoby, szczególnie dzieci, ale też i młodzież i myślę, że warto taką tradycję podtrzymywać, kontynuować i przekazywać następnym pokoleniom” – podkreśla Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.

W warsztatach wzięło udział okołu stu osób reprezentujących okoliczne gminy. „Chcemy posiąść tę sztukę, taką profesjonalną, uczyć się od profesjonalistów, bo oni są zawsze najlepsi” – mówi Teresa Biedak z KGW w Dźwierzutach. „Bardzo zależy nam na kultywowaniu tradycji ludowych, na przekazywaniu ich później z pokolenia na pokolenie, a Rozogi są tutaj taką naszą kolebką, w związku z tym po prostu chcieliśmy wziąć udział, żeby móc się nauczyć, zdobyć nowe doświadczenie” – podkreśla Jolanta Bogacka z KGW „Cuda Wianki Olszynianki” z Olszyn. „Chodzi o to, że my nie mamy na razie takich tradycji, jesteśmy młodym kołem, dopiero zaczęłyśmy, pierwszy rok jesteśmy jako koło gospodyń i chciałybyśmy zacząć kontynuować tradycje, które są tu na tym terenie” – dodaje Grażyna Ćwiek z KGW w Elganowie. Oprócz Kół Gospodyń Wiejskich w warsztatach wzięli również udział przedstawiciele klubów seniora oraz zespołów ludowych.

Stworzona podczas warsztatów palma również weźmie udział w konkursie. Została do niego zgłoszona jako „Palma Wiejskich Kobiet Powiatu Szczycieńskiego”.