WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

Zrównoważony rozwój Banku Żywności

BANK ŻYWNOŚCI
Bank Żywności w Olsztynie stawia na zrównoważony rozwój.

Bank Żywności w Olsztynie od lat realizuje misję pozyskiwania żywności i jej dystrybucji na rzecz potrzebujących mieszkańców Warmii i Mazur. Jako dobrze funkcjonująca organizacja, Bank Żywności w Olsztynie stale myśli o rozwoju.

Ważną rolę w działalności Banku Żywności w Olsztynie pełni budynek Kuźni Społecznej, który nie tylko wspiera realizację jego działań misyjnych, ale zastosowane w nim rozwiązania pokazują również, jak w praktyce może wyglądać dbałość o zrównoważony rozwój. Budynek ogrzewany jest pompami ciepła, a w całym obiekcie zostały zamontowane czujniki zużycia wody. Dodatkowo w przyszłości Kuźnię Społeczną zasili farma fotowoltaiczna. Wszystkie rozwiązania mają obniżać koszty utrzymania obiektu z myślą zrównoważonym rozwoju.

Samochód elektryczny marki Volkswagen ID BUZZ to kolejna ważna inwestycja Banku Żywności w Olsztynie. Nowy, ekologiczny pojazd będzie służył odbiorom żywności i wypełnianiu pozostałych celów misyjnych. W przyszłości do Banku trafi drugie auto elektryczne, a dodatkowo wybudowane zostaną dwie stacje ładujące. Zakup był podyktowany rachunkiem ekonomicznym, jak i chęcią zadbania o środowisko. „Traktujemy to jako coś normalnego, coś, co jest wpisane w naszą misję, coś, co jest bardzo blisko nas. Pokazujemy, że o środowisko można dbać w bardzo różny sposób. I mamy tego świadomość, że to środowisko, ta planeta będzie bardzo ważnym elementem również po naszym odejściu” – podkreśla Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Aby Bank Żywności mógł realizować główny cel swojej działalności, czyli pomoc żywnościową dla mieszkańców regionu, potrzebuje do tego nowego miejsca, bo dotychczasowy magazyn nie odpowiada jego potrzebom. Dlatego też w Wadągu pod Olsztynem powstaje magazyn o powierzchni 1200 m2 za niemal 4,4 mln zł. Środki na jego na budowę Bank pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obiekt będzie wyposażony w chłodnię, mroźnię, regały oraz rampę, umożliwiającą efektywny załadunek i rozładunek. Dodatkowo budynek spełniać będzie wszystkie ekologiczne standardy – pojawi się tam fotowoltaika oraz pompy ciepła. „Jako Bank Żywności jesteśmy rzeczywiście w fazie rozwoju, w zasadzie od początku zmieniamy swoją rzeczywistość, natomiast w tej chwili też budujemy magazyn Banku Żywności. Całe zarządzanie energią, pozyskanie energii, magazyn energii, pompy ciepła, to jest wszystko, co będzie miało tam zastosowanie” – zapewnia Marek Borowski.

Bank Żywności w Olsztynie funkcjonuje od niemal 24 lat. Przez ten czas Bank przekazał potrzebującym prawie 39 tysięcy ton żywności, nie zapominając o zielonych inwestycjach i zrównoważonym rozwoju. Działalność organizacji została dostrzeżona przez samorząd. W tym roku Prezydent Olsztyna wręczył Bankowi Żywności w Olsztynie nagrodę specjalną – statuetkę św. Jakuba za szczególne zasługi dla miasta.