WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

NAUKOWY OFICER ŁĄCZNIKOWY

IRZiBŻ PAN
Naukowcy z Olsztyna zacieśniają kontakty z przedsiębiorcami. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk zrealizował pionierski w skali kraju projekt, dzięki któremu pomysły badaczy będą mogły trafić na sklepowe półki.

Badania, eksperymenty, poszukiwanie mechanizmów oddziaływania na jakość życia człowieka i zwierząt. To misja Instytutu Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. A misja biznesu? Rozszerzanie działalności, generowanie zysku, ale też rozwój i praca nad ulepszeniem oferowanego produktu.

TELEWIZJA KOPERNIK: Co wspólnego mają biznes i nauka?

ANNA BEDNARSKA - MENEDŻER DS. WSPÓŁPRACY Z PRZEMYSŁEM, IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE: Nauka i biznes przede wszystkim mają wspólnego to, czym jest dobro człowieka, jakie korzyści możemy z nich wyciągnąć, my pomagamy im tworzyć innowacyjne produkty, a oni uczą się jak te produkty powinny być wykorzystywane. 

TELEWIZJA KOPERNIK: Wydaje się, że łączenie badaczy z przedsiębiorcami to bardzo trudne zadanie. Co Panią pozytywnie zaskoczyło w tych kontaktach?

ANNA BEDNARSKA: Nie jest to na pewno obszar łatwy, tym bardziej, że w naszym regionie on jest na początku tej drogi, porównując z Europą i światem, widziałam momenty, gdy naukowcy zastanawiali się czego od nich chcemy, a później miłe momenty, gdy nabierali zaufania, sami prosili o wsparcie, efekty tej współpracy jeśli chodzi o przemysł rolno-spożywczy mamy.

TELEWIZJA KOPERNIK: Funkcję oficera łącznikowego pełni Pani od 3 lat. Jaki jest Pani pomysł, plan na zacieśnianie tej naukowo-biznesowej relacji?

ANNA BEDNARSKA: W tym okresie organizowaliśmy spotkania brokerskie, pokazywaliśmy laboratoria, czego przedsiębiorcy mogą oczekiwać, na podstawie tego powstały projekty, wspólne np. dotyczące przemysłu piekarniczego, innych branż, gdzie przedsiębiorcy skorzystali na relacji nauka-biznes. 

TELEWIZJA KOPERNIK: . Jacy przedsiębiorcy już skorzystali ze współpracy z naukowcami Instytutu?

ANNA BEDNARSKA: Przemysł piekarniczy, owocowo-warzywny, cukierniczy, mleczarski również. 

TELEWIZJA KOPERNIK: Mały i średni przedsiębiorca też jest dla was partnerem, czy raczej duże zakłady przemysłowe, szerokie linie produkcyjne?

ANNA BEDNARSKA: wyciągamy rękę do wszystkich, proponujemy współpracę wszystkim, przedsiębiorstwa duże są bardziej zaawansowane w tej współpracy, dla nich jest ona bardziej oczywista, ale w ciągu tych 3 lat pokazaliśmy nawet mikro przedsiębiorstwom, że nauka może pomóc również im, tym bardziej, że większość firm to małe i średnie przedsiębiorstwa.

TELEWIZJA KOPERNIK: . Gdzie szukać kontaktu do Oficera Łącznikowego?

ANNA BEDNARSKA: Zapraszamy bardzo serdecznie na stronę internetową naszego instytutu www.pan.olsztyn.pl, jest zakładka "łączymy naukę z biznesem", zawsze można też zadzwonić do instytutu i przedsiębiorca zostanie skierowany do mnie.