WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

Wykłady o sztuce współczesnej

BWA w Olsztynie
Galeria BWA w Olsztynie to nie tylko wystawy. Edukacyjna działalność Galerii to również wykłady dotyczące sztuki współczesnej.

Cykl wykładów o sztuce współczesnej w Galerii BWA w Olsztynie prowadzony jest od czterech lat. Omawiane są najważniejsze i najciekawsze tendencje w sztuce. „Myślę, że formuła tych wykładów jest bardzo interesująca, od dwóch lat współpracujemy z Wydziałem Sztuki UWM, te wykłady prowadzi dr Ewa Gładkowska i to już jest taki naprawdę na wysokim poziomie wykład akademicki. Ona wybiera sobie tematy bardzo różne, dotyczące bardzo różnych zagadnień i to jest po prostu ciekawe” - przekonuje Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA.

Dr Ewa Gładkowska jest historyczką sztuki, adiunktem w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno-Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podczas popołudniowych wykładów w BWA stara się przybliżyć tematykę związaną z postrzeganiem i odbiorem sztuki współczesnej, często uznawanej za trudną i dla wielu niezrozumiałą. „Ta nasza najnowsza sztuka jest sztuką niezrozumiałą dla przeciętnego odbiorcy, który chce zrozumieć, dlaczego doszło do takich przeobrażeń w sztuce. Gdzieś może powszechna świadomość zatrzymała się na początku XX wieku, natomiast moją taką prywatną tezą jest, że artysta jest takim sejsmografem wrażliwości społecznej, on wyczuje te drgania, które są w naszej rzeczywistości o wiele wcześniej. I to trzeba przedstawić odbiorcy, przedstawić widzowi, słuchaczowi” - podkreśla dr Gładkowska.

Cel, jaki przyświecał organizatorowi cyklu wykładów, to przede wszystkim poszerzenie oferty galerii, tak by publiczność nie spotykała się ze sztuką jedynie podczas wernisaży i zwiedzania wystaw. Niezwykle istotną wartością wykładów jest możliwość pogłębiania swojej wiedzy. „To jest nasze jedno z podstawowych działań, takie misyjne poczucie niesienia kaganka oświaty i poszerzania wiedzy o sztuce współczesnej. Z doświadczenia wiemy, że często publiczność troszkę boi się przyjść nieprzygotowana do galerii. My, proponując taki cykl wykładów, chcemy tę publiczność oswoić, po pierwsze proponując coś więcej, niż tylko wystawę i oglądanie wystawy bądź bycie na wernisażu, a po drugie też w jakiś sposób oswoić z różnymi tematami dotyczącymi sztuki współczesnej, z różnymi jej aspektami” - mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk.

Na wykłady przychodzą słuchacze w bardzo różnym wieku – od młodzieży szkolnej po seniorów. Wypełniona sala świadczy zaś o zainteresowaniu sztuką współczesną i o dużej chęci jej zrozumienia.