Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

Piknikowa lekcja historii

LIDZBARK WARMIŃSKI
Usiąść za kierownicą czołgu, posłuchać najpiękniejszych wojskowych pieśni, spróbować prawdziwej, żołnierskiej grochówki. Lidzbark Warmiński został jednym z 34 polskich miast, które w przeddzień Święta Niepodległości zaprosiły na wojskowy piknik. Piknik był jedną z części miejskich obchodów tego ważnego święta.

W przeddzień tegorocznego Święta Niepodległości w 34 miastach Polski wybrzmiał Marsz Pierwszej Brygady. Okazją do wspólnego świętowania były pikniki wojskowe, a gospodarzem jednego z nich był Lidzbark Warmiński. „11 listopada to na pewno święto ważne dla nas wszystkich, dla Polaków, tym bardziej, że jest w naszym mieście to warto przyjść, ciepło, fajna pogoda, z rodziną miło spędzić czas” - mówi pani Monika, jedna z mieszkanek Lidzbarka, które pojawiły się na pikniku.

Przedstawiciele służb prezentowali sprzęt, którym dysponują – broń, samochody wojskowe i policyjne, wozy strażackie. Atrakcje te przyciągnęły przede wszystkich najmłodszych. „Wojsko w naszej miejscowości myślę, że ma się dobrze i się rozwija, a z drugiej strony możemy właśnie przy okazji takich świąt pokazać osprzęt tego wojska, a myślę, że on też się bardzo zmienił” - podkreśla Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Piknik był jednak nie tylko okazją do podziwiania sprzętu wojskowego, ale też lekcją historii i szansą spotkania tych, którzy wojny i represji doświadczyli na własnej skórze. „Młodzi wykazują wielki patriotyzm i my, starsze pokolenie, które odchodzi, cieszymy się, że z powrotem duch tej wolności trafia do waszych serc” - podkreśla kpt. Lucjan Deniziak ps. „Orzeł”, były żołnierz Armii Krajowej.

Podczas pikniku rozstrzygnięto też konkurs „Świętujmy Niepodległą”, na który swoje krótkie filmy przysyłały lidzbarskie szkoły i przedszkola. Nagrody otrzymały wszystkie filmy, a zwycięzcami w swoich kategoriach zostali Szkoła Podstawowa nr 3 i Przedszkole Piąteczka.

W organizację wydarzenia – oprócz wojska i lidzbarskiego ratusza – włączyły się również straż pożarna, policja, Lidzbarski Dom Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Pilniku, Młodzieżowy Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, lidzbarskie szkoły i przedszkola oraz harcerze.