WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA POLSKIEJ KRAJOWEJ SIECI MIAST CITTASLOW

Spręcowo - urokliwa wieś położona na warmińskich wzgórzach

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH
To miejscowość o niezwykle malowniczym położeniu. Zaglądamy do Spręcowa w gminie Dywity.

Spręcowo to malownicza wieś położona na wzgórzach. Od południa otoczona lasami, które są poprzecinane urokliwymi wąwozami. Wzdłuż rzeki Łyny ciągną się bagna i moczary, tworząc tu strefę chronionego krajobrazu. Od północy i wschodu wieś otaczają pola i sady. Miejscowość upodobały sobie bociany – mają tu aż 9 gniazd.

Wieś została założona w 1360 roku. Pierwotnie nazywała się Spiegelberg, co można przetłumaczyć jako „Lustrzane Wzgórze” i zajmowała obszar 60 włók. Na początku 1517 roku wieś odwiedził Mikołaj Kopernik. Ostatnia wojna polsko-krzyżacka prowadzona w latach 1519 - 1521 mocno dotknęła Spręcowo. W wyniku nowych zasiedleń w połowie XVI wieku 52 włóki ziemi były uprawiane przez osadników z Mazowsza.

Obecną polską nazwę – Spręcowo – odnotowano w dokumentach już w 1879 roku. W latach 1888 - 1891 działała tu biblioteczka Towarzystwa Czytelni Ludowych udostępniająca mieszkańcom książki w języku polskim. W okresie międzywojennym funkcjonowało koło Związku Polaków w Niemczech.

Szkoła elementarna w Spręcowie powstała na początku XIX wieku. W protokole z 1825 roku zapisano, że nauczycielem był tu Andrzej Pieczewski. Do szkoły uczęszczało czterdzieścioro dzieci. Religii uczyły się tylko po polsku i tylko w tym języku umiały czytać, po niemiecku mówił tylko jeden uczeń.

W Spręcowie, tak jak w innych miejscowościach gminy Dywity, na miłośników lokalnej historii czeka wiele do odkrycia. Jaka historia wiąże się z powstaniem we wsi Domu Mniszek Bosych Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel? Dlaczego figurka Matki Boskiej znajdująca się w jednej z kapliczek jest przestrzelona i dokąd kiedyś prowadziła brukowana droga otoczona lipowo-klonowym starodrzewiem? Odwiedźmy tę przepiękną warmińską wieś i sami poszukajmy odpowiedzi.